Inspiracje

Inspiracje & informacje, czyli strony, które warto odwiedzić:
  • Na stronach Instytutu Obywatelskiego można znaleźć raport Witolda Kołodziejczyka i Marcina Polaka Jak będzie się zmieniać edukacja. Cytat, który widnieje w podtytule mojego bloga, jest także myślą przewodnią tej publikacji:
Albert Camus – piszą autorzy – powiedział kiedyś, że szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. To pełne ujęcie problemu, z którym mamy do czynienia. Z jednej strony można słowa te odczytać jako zarzut – szkoła źle przygotowuje uczniów do życia w świecie, w który wchodzą po jej opuszczeniu (świat, do którego przygotowuje, JUŻ nie istnieje). Jednak można te słowa zrozumieć do życia w świecie, który JESZCZE nie istnieje, ale który nastanie wkrótce po tym, gdy uczniowie opuszczą jej mury. W tym drugim ujęciu jest to swego rodzaju metawyzwanie, które powinno nam towarzyszyć zawsze, gdy myślimy o edukacji i rozwoju szkolnictwa. (s. 9-10)
  • Credo tego bloga mogłyby też być poglądy na szkołę sir Kena Robinsona. W skrócie pokazuje je wykład, który można obejrzeć na kanale YouTube wraz ze świetną animowaną wizualizacją:

  • Na stronie konferencji TED możecie znaleźć więcej wykładów o edukacji. Łatwo je  przeglądać, są pogrupowane w listy odtwarzania. Sir Ken Robinson wybrał 10 wystąpień, prezentujących ludzi z całego świata, którzy zmieniają i tworzą szkolną rzeczywistość. Na blogu konferencji można znaleźć kolejnych 7 ciekawych pomysłów edukacyjnych. A tutaj następne 10 inspirujących wykładów w kontekście nauczania.
  • Działający od 2008 roku portal edunews.pl to strona dla nauczycieli, którzy chcą uczyć w nowoczesny sposób, są przekonani, że edukacja jest nie tylko ważna, ale też potrafi być pasjonująca. Motto portalu: "Dobre pomysły na edukację przez całe życie".
  • Na koniec jeszcze jedno nieocenione źródło inspiracji i informacji  edukacyjna blogosfera. Listę wartych lektury autorów znajdziecie na pasku po prawej stronie.
Znasz inne ciekawe strony o podobnej tematyce, sam taką prowadzisz? Chcesz podzielić się doświadczeniem, przemyśleniami? lub zostaw komentarz.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza